Wycieczka rowerowa poza Kraków – gdzie się udać?

Wycieczka rowerowa poza Kraków – gdzie się udać?

Długie i ciepłe dni sprzyjają małym i dużym podróżom. Kraków, stolica Małopolski położona jest w malowniczym regionie, z którego możemy udać się na wycieczkę rowerową w wiele ciekawych miejsc. Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu i lubisz poruszać się na dwóch kółkach, masz naprawdę wiele opcji do wyboru. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących tras rowerowych, które warto rozważyć podczas planowania wycieczki rowerowej z Krakowa.

Ciekawe miejsca w okolicy Krakowa

Mieszkając w Krakowie, na pewno warto udać się na wycieczkę rowerową wzdłuż Wisły. Trasa ta nie jest trudna, za to malownicza, a do tego prowadzi przez wiejskie krajobrazy, aż do Tyńca, gdzie możesz odwiedzić słynny klasztor benedyktyński. Kilkanaście kilometrów od Krakowa znajduje się Ojcowski Park Narodowy. Podczas wycieczki będziesz mógł podziwiać piękne skały wapienne, jaskinie i malownicze wąwozy. Park ten jest również domem dla zamku w Pieskowej Skale, który na pewno warto odwiedzić. Kraków to nie tylko Wisła, ale również inne zbiorniki wodne i rzeki, które warto odwiedzić rowerem. Szczególnie polecamy trasę wzdłuż rzeki Rudawy oraz wycieczkę nad polską Chorwację – Zakrzówek.

Jak się przygotować do rowerowej wycieczki?

Podróżowanie rowerem jest bardzo przyjemne, ale i wymagające, dlatego do wycieczki warto się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zadbajmy o sprawność roweru, sprawdźmy czy koła są napompowane, hamulce sprawne, pamiętajmy o oświetleniu, możemy zabrać ze sobą również odblaskową kamizelkę, zwłaszcza, jeśli będziemy wracać, gdy już będzie ciemno. Za oknem panują upały, a więc pamiętajmy o odpowiedniej ilości wody, kremie z filtrem, czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych. Na trasie czeka nas wiele pięknych widoków, więc koniecznie zabierzmy ze sobą aparat fotograficzny, by uwieczniać krajobrazy i niezapomniane chwile, lub świetnie sprawdzi się również kamera gopro, którą można przymocować do kasku i nagrywać przebytą na rowerze trasę.

Rowerowa wycieczka poza Kraków – czy dla każdego?

Zastanawiasz się, czy podróżowanie na dwóch kółkach jest dla Ciebie? Nie trzeba być wyczynowcem i zawodowym sportowcem, by jeździć na rowerze. Należy jedynie pamiętać o bezpieczeństwie i przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Oczywiście na początek warto jest wybierać krótkie i mało wymagające trasy, by podróżowanie było czystą przyjemnością, a nie walką o przetrwanie i udręką. Z czasem, gdy nasza kondycja będzie lepsza, a my będziemy czuli się pewniejsi, warto wybierać dłuższe dystanse. Jednak pamiętajmy, że przede wszystkim ma to być dla nas przyjemność i dobra zabawa, więc mierzmy siły na zamiary!