Wybór kasy fiskalnej – trzy najpowszechniejsze błędy

Wybór kasy fiskalnej – trzy najpowszechniejsze błędy

W dzisiejszych czasach zakup elektronicznego sprzętu jest bardzo prosty. Bez względu czy chcemy nabyć tablet, czy monitor możemy się doradzić, jaki sprzęt kupić. Jednak otwierając własny biznes, gdy stajemy przed wyborem kasy fiskalnej, zakup konkretnego modelu nie jest oczywisty. Trudno zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia na konkretne aspekty, gdy cechuje się ono szczególną konstrukcją i funkcjami. Jednak to, co można zrobić, to wziąć pod uwagę rzeczy, których należy unikać. Dlatego poniżej przedstawiamy 3 powszechne błędy, które należy unikać przy zakupie kasy fiskalnej.

Złe oszacowanie sprzedawanego towaru

Powszechnym błędem przy wyborze kasy fiskalnej jest niewłaściwe oszacowanie własnego towaru w sklepie. Każda kasa umożliwia zarejestrowanie określonej liczby towarów. Oznaczone są one symbolem PLU (ang. price look-up unit). Jeśli źle zaprogramujesz rodzaje towarów w kasie, wtedy paragony będą źle wydawane. Najgorsze jest to, że takiego błędu nie można naprawić z dnia na dzień. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z polskimi przepisami jedną kasę fiskalną trzeba użytkować 5 lat. Z tego względu najlepiej ze spokojem dobrać tzw. PLU. Jeśli nie chcemy ryzykować popełnienia błędu, można zlecić specjalnej firmie, aby uregulowali kasy fiskalne. Poznań jest przykładem miasta, w którym firmy związane z branżą IT regulują urządzenia elektroniczne i dostosowują do potrzeb klienta. Wybierając kasę fiskalną z określoną liczbą PLU, należy wziąć pod uwagę przyszłość. Na ten moment kasa, która umożliwia rejestrację 1000 produktów, będzie dobrym pomysłem, ale może się szybko okazać, że po 2 latach jest możliwe podpisanie kontraktów na dystrybucję towaru. W takiej sytuacji kasa fiskalna jest problemem.

Praca poza lokalizacją siedziby

Pierwszy błąd już jest jasny. Po określeniu odpowiedniej liczby bazy należy zastanowić się, czy będzie nam potrzebna kasa stacjonarna, czy bardziej ta mobilna. Prowadząc działalność stacjonarną, wybór tej stałej kasy z podpięciem do energii elektrycznej jest jedynym sensownym wyborem. Jednakże jeśli sprzedaż usług lub towarów odbywa się poza siedzibą, to warto wziąć pod uwagę kupno kasy mobilnej. Z powodzeniem kasa w takiej wersji będzie świetnym rozwiązaniem dla przedstawicieli handlowych, kurierów czy przedsiębiorców, którzy działają w branży beauty (fryzjerka, makijażystka czy kosmetyczka), oferując przyjazd do klienta.

Dodatkowe funkcje? A komu to potrzebne?

Przed zakupem konkretnej kasy fiskalnej warto rozpatrzyć wszystkie funkcje. Obecnie najczęściej wykupowane są modele, umożliwiające płatności kartą, kopiowanie paragonu czy podpięcie dodatkowego urządzenia.