Własny biznes w postaci sklepu – o czym warto pamiętać przy otwarciu działalności?
Masz dosyć życia na etacie? Postanowiłeś otworzyć swój sklep, aby poczuć, co to znaczy być przedsiębiorcą? Boisz się konkurencji? Bez obaw! Z naszymi wskazówkami doskonale sobie poradzisz. Dzięki nim otworzysz swój biznes mądrze i bezpiecznie. Przeczytaj koniecznie nasz artykuł, zanim otworzysz sklep.
Stwórz odpowiedni plan
Zanim postanowisz otworzyć własny sklep spożywczy, dobrze zaplanuj swoje działania biznesowe. Każdy znany przedsiębiorca zaczął od zbudowania biznesplanu. Taka strategia pozwoli Ci zaplanować wszystkie ważne elementy tego ważnego przedsięwzięcia. Przeprowadź badania rynkowe. Dzięki nim zweryfikujesz czy w okolicy nie ma innych sklepów, a jeśli występują, to jakim asortymentem dysponują. Pamiętaj, że gwarancją sukcesu jest możliwość wbicia się w konkurencję lub całkowite jej pokonanie za pomocą lepszych towarów. Wybierz także odpowiednią lokalizację, która będzie nie tylko dogodna dla klientów, lecz także dla Ciebie. Wiele osób, chcąc obniżyć koszty transportowe, lokalizuje swoją firmę blisko miejsca zamieszkania. Zastanów się nad asortymentem i do kogo będzie on kierowany.
Własny kapitał
Otwarcie sklepu spożywczego nie będzie miało sensu bez dysponowania odpowiednim kapitałem. Dlatego w pierwszej kolejności podlicz swoje środki. W dzisiejszych czasach bez wkładu własnego prowadzenie sklepu nie będzie możliwe. Jeśli nie masz wystarczających środków, to warto zgłosić się o pomoc do urzędu miasta. Urząd wspomaga finansowo zakup, jeśli chodzi o kasy fiskalne. Poznań i inne duże miasta wspierają tę ideę, dlatego warto skorzystać z takich możliwości. Wiele osób korzysta z dofinansowania z Unii Europejskiej. W ostatnich latach wiele osób otworzyło swój biznes, zaciągając kredyt w banku. Pamiętaj, że to ostateczne rozwiązanie, ponieważ to duża odpowiedzialność i takie rozwiązanie kurczy szerokie możliwości biznesowe.
Sklep spożywczy pod lupą sanepidu
Sklep spożywczy jest charakterystyczną działalnością, która powoduje konieczność zgłoszenia jej do sanepidu. Obracając żywnością, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia na podstawie wypisanego wniosku. Jeśli chcesz zwiększyć obroty, to warto pomyśleć o sprzedaży także alkoholi, co też się wiąże z koniecznością otrzymania odpowiedniego zezwolenia. Zazwyczaj przyznawana koncesja obowiązuje 2 lata, jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną. Część żywności będzie musiała być przechowywana w lodówkach, które zapewniają odpowiednie warunki. Cały zakupiony sprzęt musi spełniać wymogi bezpieczeństwa, a założenie to obejmuje nawet regały i półki.