Self publishing – na czym to polega? Sprawdźmy!
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad samodzielnym wydaniem książki? – taki model wydawniczy to właśnie self publishing. Dzisiaj opowiemy nieco więcej o tym, o czym należy pamiętać jeżeli postanowimy obrać tę drogę wydawniczą. Dlaczego pierwszą książkę lepiej wydać samodzielnie niż za pośrednictwem wydawnictwa? W jaki sposób promować samodzielnie wydawaną książkę? Sprawdźmy!
Na czym polega self publishing?
Na początek chcielibyśmy zaznaczyć, że termin self publishing odnosi się nie tylko do wydawania książek, ale do publikowania swoich dzieł w ogóle. Dlatego w ramach self publishingu można na przykład wydawać utwory muzyczne, grafiki, obrazy czy nawet podcasty lub słuchowiska. Wydawnictwo sef publishing to po prostu model wydawniczy, w ramach którego autor odpowiada za wszystkie działania związane z publikacją swojego dzieła.
Samodzielne wydanie książki – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Oczywiście, napisanie i przeprowadzenie wstępnej korekty leży po stronie autora dzieła niezależnie od obranego modelu wydawniczego. Jednak po wspomnianej wstępnej korekcie, podobieństwa między wydaniem samodzielnym a za pośrednictwem wydawnictwa się kończą. W przypadku self publishingu autor musi samodzielnie:
- zlecić lub wykonać korektę tekstu,
- zlecić lub wykonać oprawę graficzną książki,
- zlecić lub samodzielnie przygotować tekst do druku,
- zlecić wydruk książki,
- prowadzić działania promocyjne.
Korektę, oprawę graficzną oraz przygotowanie materiałów do druku możemy oczywiście wykonać samodzielnie, jednak ze swojej strony zalecamy, by realizację tych prac zlecić firmie zewnętrznej. Oczywiście, samodzielna realizacja wymienionych działań pomoże nam w ograniczeniu kosztów, jednak profesjonalnie wykonana oprawa graficzna zawsze wpłynie korzystnie na odbiór książki. Kolejna sprawa to działania promocyjne – to od nas zależy, kiedy je rozpoczniemy i z jakich kanałów promocyjnych będziemy korzystać. Dobrym sposobem jest reklama książki na prowadzonych przez nas mediach społecznościowych, bądź podjęcie współpracy z influencerami oraz portalami recenzującymi książki. Temat wydruku książki pomijamy celowo – koszt wydruku jest uzależniony od wielu zmiennych takich jak nakład, ilość stron czy format książki.
Dlaczego pierwszą książkę lepiej wydać samodzielnie?
Ponieważ w przypadku tradycyjnego modelu wydawniczego to wydawca bierze na siebie większość kosztów związanych z wydaniem i promocją książki. Żadne wydawnictwo nie jest jednak instytucją charytatywną – to po prostu inwestycja, która ma się zwrócić w postaci zysków sprzedażowych. Dlatego wydawcy niechętnie podejmują współpracę z początkującymi twórcami. Lepszym rozwiązaniem jest więc wydanie debiutanckiej książki na własną rękę, a następnie podjęcie współpracy z wydawnictwem.