Przedsiębiorco – czy dotyczy Cię obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Odpowiadamy!

Przedsiębiorco – czy dotyczy Cię obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Odpowiadamy!

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest podyktowany przepisami polskiego prawa skarbowego i jedynie części podmiotów gospodarczych. Dziś opowiemy więc o tym kto musi, a kto nie musi rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej. Czy firmy działające w sektorze b2b muszą używać kasy fiskalnej? Jaki jest limit powyżej, którego musimy zacząć używać tego urządzenia? Sprawdźmy!

Rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej – limit

20 000 złotych – dokładnie na taką kwotę opiewa limit, powyżej którego przedsiębiorca musi rejestrować każdą transakcję sprzedażową na kasie fiskalnej. Limit ten dotyczy sprzedaży realizowanej na rzecz osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jeżeli zostanie on przekroczony, to przedsiębiorca ma dwa miesiące kalendarzowe na instalację kasy fiskalnej. Okres ten jest liczony od ostatniego dnia miesiąca, w którym przekroczony został limit. Brak instalacji kasy fiskalnej w tym czasie może poskutkować wystawieniem mandatu. Podobnie jak zresztą nieregularne przeprowadzanie serwisów kasy fiskalnej, o czym wspomnimy w dalszej części artykułu.

Kto nie musi rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej?

Oczywiście istnieją podmioty gospodarcze, których nie dotyczy wspomniany limit. Są to między innymi przedsiębiorcy realizujący usługi na rzecz innych firm i rejestrujący sprzedaż poprzez wystawienie faktury sprzedażowej. Oznacza to, że osoby realizujące obowiązki zawodowe na zasadach b2b (business2business) są całkowicie wyłączone z obowiązku posiadania takiej kasy. Jeżeli mowa o firmach realizujących sprzedaż zarówno w stosunku do podmiotów gospodarczych, jak i osób nieprowadzących działalności to obowiązuje je wspomniany limit 20 000. Jest on jednak liczony wyłącznie od transakcji sprzedażowych dla wspomnianych osób nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych. Warto w tym miejscu nadmienić, ze mowa tu zarówno o sprzedaży produktów jak i usług.

Serwis kasy fiskalnej – czy jest obowiązkowy?

Bardzo ważną kwestią jest także serwis kasy fiskalnej. W myśl polskich przepisów czynność ta powinna być wykonywana regularnie i nie rzadziej, niż co dwa lata. Warto trzymać się tego terminu, ponieważ w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej, zainteresowanie inspektorów często pada właśnie na kasy fiskalne. Poznań, Warszawa, Kraków i inne duże polskie miasta są szczególnie narażone na tego typu kontrole. Duże zagęszczenie firm na kilometrze kwadratowym – to okoliczności, jakie uwielbiają inspektorzy Urzędu Skarbowego i dlatego właśnie wspomniane kontrole odbywają się częściej w dużych miejscowościach niż w małych miastach.