Programowanie Low-code – na czym to polega?

Programowanie Low-code – na czym to polega?

Czy można napisać aplikację bez specjalistycznej wiedzy i znajomości języków programowania? Bez wiedzy specjalistycznej raczej nie, jednak przy minimalnej znajomości podstaw programowania jest to możliwe. Wszystko dzięki low-code. Czym właściwie są platformy low-code i na czym polega ten sposób programowania? Czy low-code zrewolucjonizuje rynek programistyczny? Sprawdźmy!

Zostań programistą w trzy miesiące

Szkoły programowania prześcigają się w składaniu coraz atrakcyjniejszych ofert kursów – zostań programistą w sześć tygodni, naucz się programować w Javie w trzy miesiące. Niestety – w praktyce tego rodzaju szkolenia uczą jedynie podstaw. Ilość wiedzy do opanowania w przypadku każdego z popularnych języków programowania jest tak duża, że nawet jeżeli chodzi o te podstawy, to intensywność i tempo nauki jest w trakcie wspomnianych kursów bardzo wysokie. Ta intensywność, potrafi skutecznie zniechęcić młodych kursantów. Sprawy nie ułatwia fakt, że podstawowa wiedza z zakresu programowania nie zawsze jest wystarczająca dla samodzielnego pisania aplikacji czy stron. No i w tym miejscu kłania się nam low-code – co właściwie kryje się pod tym terminem? Czy programowanie low code jest łatwiejsze od programowania w tradycyjny sposób?

Platformy low-code o co chodzi?

Na czym polega programowanie low-code? Programowanie low-code czy programowanie no-code (jak nazywają to złośliwie niektórzy programiści starej daty), polega na składaniu kodu z prostych, gotowych fraz. Cały ten proces odbywa się poprzez platformę, która wspiera nas w uzyskiwaniu zamierzonych efektów naszych działań. W ten sposób możemy na przykład napisać aplikację z gotowych elementów kodu i przy minimalnej znajomości programowania. Teermin low-code został pierwszy raz wykorzystany przez firmę analityczną Forrester w 2014 roku.

Czy low-code może zagrozić tradycyjnemu programowaniu?

Często możemy spotkać się z opinią, że low-code może pozbawić pracy programistów używających tradycyjnych języków programowania. Nic bardziej mylnego – napisanie aplikacji z gotowych fraz to jedno, a zaprojektowanie jej od zera to zupełnie co innego. Znajomość języków programowania pozwala na naprawę błędów w aplikacji czy na stronie. Programując wyłącznie w low-code nie mamy takiej możliwości ze względu na brak specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Dlatego osoby biegle posługujące się językami takimi jak Java czy Python mogą spać spokojnie – nawet jeżeli popularność platform low-code wzrośnie, to nie zagrozi to ich pozycji.