Piłkarskie życie po karierze

Piłkarskie życie po karierze

Kariera zawodowego piłkarza nie przypomina w niczym tego, z czego większość osób utrzymuje się na co dzień. Codzienne treningi, brak możliwości wzięcia wolnego, zajęte weekendy, a do tego działanie pod ciągłą presją. Nic dziwnego, że po kilkunastu latach gry na danym poziomie organizm nie wytrzymuje i trzeba zawiesić buty na kołku. Co można zrobić dalej ze swoją przyszłością?

Zapisanie wspomnień

Z perspektywy telewizora lub ekranu komputera widzimy tylko i wyłącznie ułamek tego, co dzieje się w ciągu dnia piłkarzy. Bez wątpienia ich życie po zejściu z murawy także cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Właśnie z tego powodu emerytowani zawodnicy bardzo często decydują się na wydanie własnej książki. Świetnie sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy prowadzili oni barwne życie. Co to znaczy? Wszystko zależy od kontekstu. W latach dziewięćdziesiątych, piłka nożna była zdecydowanie mniej profesjonalna, dlatego też piłkarze chętnie imprezowali i przeżywali niewiarygodne historie. Obecnie znacznie większym zainteresowaniem cieszą się jednak kulisy szatni oraz transferów, szczególnie tych na najwyższym poziomie.

Ekspercka wiedza

Piłkarze posiadają wiele lat doświadczenia boiskowego, które przydaje się także w innych miejscach. Kilkadziesiąt lat temu, gdy piłka nożna w Anglii stawała się bardzo popularnym w telewizji sportem, najwięksi nadawcy zastanawiali się nad przyciągnięciem nieco starszej widowni przed ekrany. W ten sposób rozpoczęto zapraszanie do studia meczowej piłkarzy, którzy już skończyli kariery. W efekcie ten światowy trend stał się bardzo popularny także w Polsce. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość ekspertów z boiska odbierana jest bardzo negatywnie lub neutralnie w naszym kraju. Cały czas jednak przyciągają przed telewizory miłośników futbolu dzięki znanemu w całym kraju nazwisku.

Świat dużych pieniędzy

Siłą rzeczy piłkarze w ciągu kariery złapali bardzo dużo kontaktów we własnym kraju. Poznawali się z prezesami, trenerami oraz innymi zawodnikami, którzy po zakończeniu przygody z piłką przenieśli się do klubowego biura. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą rolę byłych piłkarzy na stanowisku agentów. Są to osoby pośredniczące w zawieraniu transakcji zawodnika z nowym klubem, a także przedłużenia kontraktu z obecnym pracodawcą.