Na jakiej zasadzie działa czujnik biometryczny? Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Na jakiej zasadzie działa czujnik biometryczny? Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Świat oszalał na punkcie czujników biometrycznych – na te urządzenia natrafimy już nie tylko w komisariatach policji, lecz również w systemach kontroli dostępu, bankomatach, a nawet w smartfonach! Dziś postanowiliśmy więc opowiedzieć nieco więcej na temat tego czym i w jaki sposób działa czujnik biometryczny – wszystkich głodnych informacji na ten temat zapraszamy do lektury!

Czym właściwie jest czujnik biometryczny?

Czujnik biometryczny to urządzenie, którego zadaniem jest identyfikacja danej osoby na podstawie jej indywidualnych, niepowtarzalnych cech fizycznych. Te cechy to na przykład:

  • siatkówka oka,
  • układ linii papilarnych,
  • twarz,
  • geometria twarzy,
  • układ żył.

Te niepowtarzalne cechy to tak zwane cechy biometryczne. Warto nadmienić, że nie każda cecha fizyczna przedstawiciela danego gatunku, może zostać uznana za biometryczną. Na przykład kolor oczu czy włosów nie są cechami biometrycznymi, ponieważ nie są one unikalne. Czujnik biometryczny może mieć różną postać – zazwyczaj jest to skaner o zróżnicowanym rozmiarze. W smartfonach stosuje się mini skanery linii papilarnych wmontowane w obudowę. Z kolei skanery linii papilarnych stosowane przez służby mundurowe mogą mieć wielkość całego smartfona – są to jednak urządzenia po stokroć dokładniejsze.

Jak działa czujnik biometryczny?

Każdy czujnik biometryczny działa w podobny sposób – w pierwszej kolejności rejestruje daną biometryczną cechę, a w następnie na jej podstawie, weryfikuje daną osobę. Jaki jest cel takiej weryfikacji? To zależy – odblokowanie telefonu, sprawdzenie, czy mamy do czynienia z osobą poszukiwaną, wypłata gotówki czy na przykład otwarcie drzwi do zamkniętej strefy. Czujnik biometryczny po zeskanowaniu danej cechy przesyła ją dalej do systemu – na przykład takiego, który jest zainstalowany na dysku serwera zewnętrznego. To właśnie w takim systemie dochodzi do weryfikacji – cała taka operacja zajmuje kilka sekund.

Czujniki biometryczne w systemach kontroli dostępu

Czujniki biometryczne są powszechnie stosowane w systemach kontroli dostępu. Tego rodzaju systemy są montowane w strzeżonych obiektach. Zazwyczaj, aby wejść do określonej strefy, wprowadza się kod, który po pozytywnej weryfikacji zwolni zamki w drzwiach. Innym rozwiązaniem stosowanym w takich systemach jest skanowanie identyfikatorów z unikalnym kodem kreskowym, dla którego w danym systemie są zapisane uprawnienia dostępowe. Po zeskanowaniu kodu zamki mogą zwolnić się lub pozostać zamknięte, jeżeli posiadacz danego identyfikatora nie jest uprawniony do wstępu na teren danej części budynku. Systemy biometryczne mogą zastąpić te starzejące się rozwiązania. Możliwości w zakresie stosowania czujników biometrycznych są naprawdę nieograniczone – pomogą wszędzie tam, gdzie jest potrzebna weryfikacja.