Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu fotograficznego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu fotograficznego?

Zakup aparatu fotograficznego bywa trudny zwłaszcza teraz, gdy na rynku jest dostępnych wiele modeli. Szeroka oferta potrafi skomplikować sprawę, jeśli na przykład jesteśmy początkującą fotografującą osobą. W poniższym artykule podpowiadamy jakie aparaty fotograficzne wybrać biorąc pod uwagę aspekty tj. jakość zdjęć, gabaryty oraz funkcjonalność.

Aparaty fotograficzne – jakość zdjęć

Wymieniliśmy ten parametr na pierwszy miejscu, ponieważ naszym zdaniem najważniejsza jest jednak jakość zdjęć. W tej kwestii najlepszym wyznacznikiem jakości jest wielkość matrycy – im większa tym możemy robić danym aparatem lepsze zdjęcia. Dlaczego? Ponieważ większa matryca wiąże się z większymi pikselami, dzięki temu możemy osiągnąć tonalność obrazu, lepszą dynamikę oraz mniejsze szumy. Analizując aparaty fotograficzne pod tym kątem, należy wspomnieć również o obiektywie. Jeżeli posiada on słabe parametry, niestety nasze zdjęcia nie będą wystarczająco ostre oraz będą miały wady optyczne. Szukając modelu dla siebie najlepiej zastanowić się jakie aparaty fotograficzne nas interesują, a następnie przeanalizować ich testy. Dzięki temu ustrzeżemy się przed zakupem aparatu, który będzie za słaby na nasze potrzeby.

Aparaty fotograficzne – wielkość aparatu

Zaraz po jakości robionych zdjęć aparaty fotograficzne powinny być kupowane również na podstawie wymaganej wielkości. Na rynku znajdziemy w sumie aparaty o każdej wielkości – od aparatów mieszczących się w kieszeni do modeli cyfrowych o średnim formacie. Biorąc pod uwagę wielkość aparatu, wyróżniamy aparaty kompaktowe, bezlusterkowce oraz lustrzanki.

Aparaty kompaktowe zdają egzamin w codziennym fotografowaniu stabilnych obiektów. Również bardzo dobrze radzą sobie z filmowaniem. Ceny aparatów tego typu zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilkunastu tysięcy złotych.

Bezlusterkowce oferują matryce większych rozmiarów oraz umożliwiają wymianę obiektywu. W skrócie to po prostu lustrzanki bez lustra.

Najbardziej popularne są lustrzanki, które spełniają oczekiwania zarówno amatorów fotografii, jak i profesjonalistów. Cechują się one bardzo dobrą jakością zdjęć.

Aparaty fotograficzne – funkcjonalność

Funkcjonalność jest najtrudniejszym czynnikiem do osiągnięcia. Wymaga to znalezienia kompromisu między parametrami aparatu, gabarytami oraz jakością zdjęć. Jeśli jesteśmy początkującymi fotografami najlepiej kupić aparat o mniejszych rozmiarach. Jednocześnie przy takich rozmiarach aparaty fotograficzne powinny robić zdjęcia o satysfakcjonującej nas jakości. Jeśli chcemy zachować w modelu 2 w 1 najlepiej zakupić lustrzankę. Ostateczny wybór zależy jednak od indywidualnych preferencji klienta.