Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Sprawdzamy!

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Sprawdzamy!

Dziś postanowiliśmy poruszyć bardzo ważny temat, czyli obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Okazuje się bowiem, że nie dotyczy on każdego – kto więc musi rejestrować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej? Co jaki czas należy serwisować kasy fiskalne? Czy osoby zatrudnione w formie b2b muszą wystawiać paragon za świadczone usługi? Sprawdźmy!

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Kasa fiskalna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego sklepu. Wydawałoby się więc, że musi ją posiadać każdy przedsiębiorca prowadzący punkt sprzedażowy – czy tak faktycznie jest? Okazuje się, że nie! Z aktualnie panujących przepisów polskiego prawa podatkowego wynika, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy podatników, którzy w danym roku uzyskali obroty przekraczające kwotę 20 000 zł z tytułu sprzedaży dóbr i usług osobom prywatnym i rolnikom ryczałtowym. W największym uproszczeniu oznacza to więc, że jeżeli nasz sklep w danym roku nie sprzedał produktów rolnikom ryczałtowym i osobom prywatnym (nieprowadzącym działalności) za kwotę przewyższająca limit 20 000 zł, to nie musimy posiadać kasy fiskalnej.

Ile mamy czasu na montaż kasy fiskalnej po przekroczeniu limitu?

W zgodzie z aktualnie panującymi przepisami prawa podatkowego, na montaż kasy fiskalnej mamy dwa miesiące. Okres ten jest liczony od ostatniego dnia miesiąca, w którym przekroczyliśmy limit. W wypadku niedotrzymania tego terminu grozi nam kara grzywny z dziennie naliczaną stawką w wysokości od 61,70 zł do 24 680 złotych.

Czy osoby zatrudnione na b2b muszą wystawiać paragon?

Spokojnie – osoby zatrudnione w formie b2b nie muszą wystawiać paragonu. Skrót b2b oznacza business to business. Tacy pracownicy muszą więc prowadzić własną działalność gospodarczą i realizują swe usługi w roli podwykonawców. W ich wypadku potwierdzeniem sprzedaży usługi jest wystawiona faktura, a nie paragon.

Co jaki okres serwisować kasy fiskalne?

Co najmniej co dwa lata – to właśnie co taki okres czasu ustawowo powinniśmy serwisować kasy fiskalne. Poznań, Gdańsk, Warszawa i inne duże polskie miasta są często dotykane przez kontrole skarbowe. Jednym z podstawowych działań, jakich mogą podjąć się kontrolerzy skarbowi, jest sprawdzenie kasy – wydrukowanych raportów oraz właśnie tego, kiedy dana kasa była serwisowana. Dlatego warto pilnować terminów lub podjąć się współpracy z firmą będzie pilnowała ich za nas i przeprowadzała regularne serwisy kasy fiskalnej. Często są to te same firmy, które zajmują się sprzedażą kas fiskalnych, dlatego o taką usługę warto zapytać w miejscu, w którym kupujemy kasę.