Kamera GoPro – poznaj wyjątkową historię tego rewolucyjnego urządzenia!

Kamera GoPro – poznaj wyjątkową historię tego rewolucyjnego urządzenia!

Czy wiesz, że jeszcze dwie dekady temu rejestracja wyczynów sportowych wcale nie była takim łatwym zadaniem? Sytuacja ta zmieniła się za sprawą kamery GoPro – obecnie najpopularniejszej kamery sportowej na świecie. Jaka jest historia tego urządzenia? Kto odpowiada za jego odkrycie? Oto opowieść o wynalazku, dzięki któremu dziś możemy podziwiać wyczyny surferów i deskorolkowców w ostrej jak brzytwa rozdzielczości – Zapraszamy do lektury!

Kamera GoPro – wynalazek kalifornijskiego surfera

Nick Woodman to urodzony w roku 1975 surfer, który w roku 2001 szykował się na swoją podróż życia – planował na kilka miesięcy opuścić rodzimą Kalifornię, by wyruszyć na inny kontynent i odkrywać tamtejsze plaże i oczywiście fale. Australia słynie z doskonałych warunków do surfowania. Nick wraz z paczką znajomych planował przemierzać jej wybrzeże wypożyczonym kamperem, surfować a całą przygodę zarejestrować na filmie. Warto nadmienić, że w tamtych czasach kamery rejestrujące filmy na kasecie wideo były jeszcze standardem – tego rodzaju urządzenia słabo radziły sobie z nagrywaniem dynamicznych scen, a ich zoom lekko mówiąc, pozostawiał wiele do życzenia. Niestety szybko przekonał się o tym, Nick oglądając film ze swoim udziałem – przypominał rozmazaną plamę przemieszczającą się po niebieskiej powierzchni. Zawód ten nie spowodował jednak załamania u młodego chłopaka a wręcz przeciwnie – zmotywował go do działania!

Stwórzmy podręczną kamerę o możliwościach kamery sportowej!

Oczywiście, rejestracja zmagań sportowych była możliwa na przełomie XX i XXI wieku, jednak zazwyczaj odbywała się ona przy użyciu studyjnych kamer sportowych – taki sprzęt był ciężki, nieporęczny i po prostu drogi. Taki sprzęt sprawdzał się przy nagrywaniu rozgrywek na stadionach – czyli w obiektach ze stanowiskiem dla kamerzysty. Rejestracja obrazu w trudnych warunkach – na przykład na plaży czy w wodzie wciąż jednak stwarzała problem. Kolejna sprawa to dostępność cenowa – dlatego właśnie w głowie Nicka pojawił się pomysł stworzenia przystępnej cenowo kamery sportowej, która zarejestruje dynamiczny obraz, a ponadto będzie kompaktowa.

Od pomysłu do realizacji

Nick Woodman od razu postanowił przejść do działania – stworzył zespół sportowców i znawców elektroniki i zaczął zbierać środki na realizację celu. Czas spędzony w Australii spędził na tworzeniu biżuterii z muszelek, aby szybciej zebrać pieniądze na produkcję prototypu kamery. I tak w roku 2002 na rynku ukazuje się pierwsza kamera GoPro – urządzenie bardzo szybko trafiło w gusta sportowców i stało się hitem sprzedażowym. Dziś to GoPro wyznacza trendy w branży kamer sportowych i to właśnie dzięki temu urządzeniu możemy streamować nasze poczynania w wodzie czy powietrzu. Kiedy więc następnym razem chwycisz do ręki tę niepozorną kamerkę, to pomyśl o historii, jaka się kryje za tym urządzeniem – Nick Woodman udowodnił, że nie wolno wątpić w marzenia i że zawsze należy zawzięcie dążyć do realizacji celu!