Jak wybrać odpowiedni sprzęt do biofeedback?

Aby trening biofeedback przyniósł korzyści dla pacjenta, oprócz doświadczonego terapeuty niezbędny jest profesjonalny sprzęt, a także profesjonale oprogramowanie. Warto w to zainwestować, aby terapia była skuteczna i komfortowa. Szczególnie należy zadbać o dzieci, aby chętnie w niej uczestniczyły, można wykorzystać najnowsze technologie.

Biofeedback – komputer

Do terapii biofeedback można wykorzystać komputer, który już posiadamy. Nie musi być on bardzo wydajny. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby pracował w miarę cicho, żeby nie rozpraszać pacjenta podczas sesji, na której niezwykle ważne jest zachowanie skupienia. Jeśli sprzęt wymaga wyciszenia, można zakupić pasywną kartę graficzną (bez wentylatora) oraz cichy zasilacz. Niezbędny jest także duży monitor dla pacjenta, optymalny rozmiar to 42 cale.

Jakie urządzenie do EEG Biofeedback?

Wybór urządzenia pomiarowego zależny jest od przeznaczenia. Do terapii psychoneurologicznej uczniów z zaburzeniami koncentracji i uwagi oraz dla tych z zaburzeniami procesów uczenia się wystarczające będzie urządzenie 3 – kanałowe. Do celów domowych, sprawdzi się urządzenie 2 – kanałowe. Natomiast dla neuroterapeutów, którzy mają pacjentów z bardziej zróżnicowanymi potrzebami, niezbędne będzie urządzenie 5 – kanałowe. Dzięki niemu możliwe będzie zastosowanie treningów wielomodalnych EEG, HRV, TEMP oraz GSR.

Gry i plansze biofeedback

Aby skutecznie urozmaicić i ożywić trening warto zaproponować pacjentowi grę, którą może sterować dzięki swoim falom mózgowym. Jej przebieg zależny jest od parametrów EEG. Istnieje cała masa wielu rodzajów gier m.in. samochodowe, przygodowe, a także symulacyjne, dlatego można je dobrać do zainteresowań trenującego. Jedną z nowości są gry VR, które są zaprojektowane w technice wirtualnej rzeczywistości. Pacjent widzi obraz trójwymiarowy, dzięki użyciu okularów 3 – D. Taka forma na pewno zachęci zarówno młodszych, jak i starszych. Inną opcją jest terapia z ulubionymi filmami.

Czepek biofeedback – jaki powinien być?

Należy pamiętać, że podczas terapii, niezwykle ważny jest komfort pacjenta, dlatego też biofeedback sprzęt oraz akcesoria, powinny być wygodne i stwarzać sprzyjającą skupieniu atmosferę. Wybierając czepek, należy zwrócić uwagę na to, aby jego zakładanie było łatwe i bezproblemowe, wiec powinien być wykonany z bardzo elastycznego materiału. Dodatkowo musi idealnie dopasowywać się kształtu głowy. Niezbędna jest także opaska pod brodę zapewniająca stabilność, a także otwory do łatwej aplikacji żelu.