Jak stworzyć własnoręcznie dekoracje ślubne?

Jak stworzyć własnoręcznie dekoracje ślubne?

Przygotowujesz się do swojego wesela i zastanawiasz się, na których elementach możesz zaoszczędzić? Jedną z rzeczy, które zdecydowanie pozwolą ci delikatnie zmniejszyć budżet, są dekoracje. Możesz bowiem wykonać je całkowicie samodzielnie! W naszym dzisiejszym artykule podpowiemy ci, w jaki sposób to zrobić.

Projektowanie i drukowanie zaproszeń

Jedną z podstawowych rzeczy, na której możesz zaoszczędzić, organizując własne wesele, są zaproszenia ślubne. Cena za gotowe zaproszenie wraz z kopertą mieści się w przedziale od 3 do nawet 10 zł – zależy to przede wszystkim od formatu, rodzaju wykończenia i papieru. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty wysyłki zaproszeń. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zaprojektowanie i wydrukowanie zaproszeń, możesz zaoszczędzić nawet do 60% tej kwoty! W sieci znajdziesz dziesiątki gotowych projektów, które musisz jedynie dostosować pod kątem własnych preferencji. Następnie trzeba jedynie zaplanować wizytę w drukarni (przy okazji możesz również zlecić drukowanie winietek czy pozostałych elementów dekoracyjnych) i odebrać gotowe zaproszenia w umówionym terminie. Koperty natomiast możesz kupić na poczcie lub w sklepie papierniczym, wówczas ich koszt również będzie dużo niższy!

Winietki i pozostałe elementy

Wspomnieliśmy o winietkach i innych elementach dekoracyjnych. Na nich również możesz zaoszczędzić, podobnie jak w przypadku zaproszeń. Postępuj podobnie jak na przykładzie podanym powyżej: znajdź w sieci gotowy wzór, dostosuj go i zleć wydruk. Tego typu gotowe elementy są niestety opatrzone wysokimi marżami. Samodzielnie możesz wykonać nawet pudełko na koperty! Znajdź skrzynkę (np. po owocach) lub po prostu kup drewnianą skrzynię (w hurtowniach owoców dostaniesz ją zapewne za symboliczną kwotę), a następnie dokładnie oczyść. Poproś drukarnię o przygotowanie kilku arkuszy papieru, którego stylistyka będzie zbliżona do winietek oraz zaproszeń. Następnie samodzielnie oklej skrzynię i gotowe! Właśnie udało ci się zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych!

Księga gości

Ostatnim elementem, na który chcielibyśmy zwrócić dziś twoją uwagę, są popularne księgi gości. Zdecydowanie nie warto z nich rezygnować, ponieważ stanowią doskonałą pamiątkę z wesela na długie lata. Jak podejść do tego tematu? Kup pusty zeszyt, który będzie wyróżniał się dobrą jakością (np. będzie wyposażony w kapitałki introligatorskie), a następnie opatrz go stosowną wstęgą i opakowaniem. Możesz np. włożyć go we wcześniej przygotowane drewniane etui, na którym wygrawerujesz wasze imiona wraz z datą.