Jak przygotować laptopa do sprzedaży?

Jak przygotować laptopa do sprzedaży?

Planujesz wymianę komputera i z tego powodu chcesz pozbyć się swojego starego sprzętu? To bardzo rozsądna decyzja. Pamiętaj jednak, że sprzedaż laptopa wiąże się z koniecznością jego odpowiedniego przygotowania. W przeciwnym razie możesz nie uzyskać za niego kwoty, która by cię satysfakcjonowała. Jak zatem przygotować komputer do sprzedaży?

Komplet dokumentów

Podstawą do sprzedaży laptopa jest przygotowanie kompletu dokumentów, które potwierdzają jego własność oraz uprawniają do skorzystania z gwarancji, o ile ta jeszcze obowiązuje. Lenovo, Apple, Asus – serwis gwarancyjny żadnej z firm nie przyjmie bowiem sprzętu bez okazania dowodu zakupu oraz dokumentów gwarancyjnych. Jeśli nie możesz odnaleźć niezbędnych zaświadczeń i papierów, kupujący może niestety negocjować cenę i ma do tego pełne prawo. Co więcej, sprzęt sprzedawany bez załączonego dowodu zakupu może być uznany za pochodzący z kradzieży, co może wiązać się z poważnymi problemami.

Szybki przegląd

Kolejnym aspektem istotnym podczas przygotowywania komputera do sprzedaży jest weryfikacja jego stanu technicznego. Pytania potencjalnych kupców o ewentualne usterki czy awarie to absolutna podstawa i z pewnością dostaniesz ich mnóstwo. Warto zatem posiadać zaświadczenie od informatyka, który wyszczególni wszelkie informacje związane ze stanem sprzętu. Przegląd laptopa nie obciąży zbytnio twojego portfela, a z pewnością znacznie podwyższy wartość sprzętu i wytrąci zainteresowanym argumenty do ewentualnych prób negocjowania ceny. Taki przegląd wykonasz w każdym punkcie, którego specjalizacją jest naprawa notebooków. Kraków czy Szczecin – w każdym mieście działa wiele tego typu miejsc.

Wyczyszczenie dysku

Ostatnią kwestią, o którą bezwzględnie należy zadbać przed sprzedażą laptopa, jest oczywiście wyczyszczenie twardego dysku z danych. Pamiętaj, aby przenieść je bezpośrednio na inny dysk lub pamięć przenośną, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy dane informacje mogą stać się potrzebne. Poza tym, jeśli na twoim dysku znajdują się wartościowe pliki, jak np. baza danych b2c czy b2b, wykonaj również precyzyjne formatowanie dysku i odpowiednio zabezpiecz pamięć przed kopiowaniem. Hakerzy są bowiem w stanie wykraść z dysku dane, nawet jeśli zostały usunięte. W końcu nigdy nie masz pewności, kto tak naprawdę kupi twój stary sprzęt i w jakim celu będzie go używał.

Aby laptop został sprzedany po zadowalającej cenie, warto poświęcić mu nieco więcej czasu i zadbać o odpowiednie przygotowanie. Kilka godzin pracy może bowiem znacznie podnieść wartość tego typu sprzętu.