Instalacje fotowoltaiczne – nie tylko panele

Instalacje fotowoltaiczne – nie tylko panele

Właściciele domów, którzy inwestują w instalację fotowoltaiczną, otrzymują wiele korzyści. Tylko niektóre z nich to: niższe rachunki za energię elektryczną, niższy ślad węglowy i potencjalnie wyższa wartość domu. Ale te korzyści zazwyczaj wiążą się ze znacznymi kosztami instalacji, na które nie składają się same panele. Co jeszcze wchodzi w skład pełnej instalacji?

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Wszyscy wiemy, że energia słoneczna jest nieograniczonym odnawialnym źródłem energii, które nie powoduje emisji CO2 ani innych gazów, ponieważ nie zużywa paliwa, nie wymaga też innych zasobów niż słońce. Gospodarz nie jest już uzależniony od dostawcy prądu, nie grożą mu awarie sieci czy podwyżki cen, które odbiją się na wzroście w rachunkach. Produkcja energii słonecznej nie generuje hałasu ani żadnych odpadów, a żywotność instalacji jest znacznie dłuższa niż w przypadku innych systemów. Panele słoneczne są zaprojektowane tak, aby działać bez zarzutu nawet przez dziesiątki lat (nawet do 40 – przy właściwym użytkowaniu i konserwacji). Szacuje się, że pełen koszt instalacji zwraca się już po mniej-więcej dziesięciu. Ale na co się ona składa?

Na co składa się koszt instalacji?

Energia słoneczna jest kapitałochłonna, a główny koszt ponosi się przy wyborze paneli. Najdroższe są moduły fotowoltaiczne cenionych na rynku producentów, oferujących wieloletnie gwarancje. Innym wyposażeniem niezbędnym do instalacji jest falownik (zamieniający prąd stały wytwarzany przez panel na prąd zmienny), sprzęt pomiarowy oraz różne elementy obudowy wraz z kablami (przykładowa hurtownia z kablami pozwala porównać ich ceny). Oprócz kosztów elementów instalacji liczyć trzeba się jeszcze z kosztami montażu, obsługi i konserwacji paneli – o co zadba firma wykonawcza, która doliczy koszt robocizny. Ostateczną cenę podniesie również ubezpieczenie. Najczęściej dokupuje się je u ubezpieczyciela, ponieważ samo ubezpieczenie domu nie jest zawarte w pakietach podstawowych.

Najpierw sprawdź podwykonawcę

Najważniejszą kwestią, z którą trzeba się liczyć, jest wybór podwykonawcy naszej instalacji. Musi być on wykwalifikowany, by dobrze ułożyć panele (pod odpowiednim kątem, w odpowiednim kierunku, by panele działały optymalnie) oraz wybrać ich wystarczającą ilość. Dziś w łatwy sposób można znaleźć odpowiednie firmy lokalne, które nie tylko zakładają, ale i gwarantują konserwację i serwis pod instalacje fotowoltaiczne (Legnica to przykład miasta, w którym bez problemu znajdziesz odpowiedniego dostawcę). Przed wyborem dostawcy, a zarazem i podwykonawcy instalacji, warto sprawdzić opinie na jego temat – czy instalacje u innych Klientów działają bez zarzutu i czy Klienci zadowoleni są z usług.