Drukarnia cyfrowa czy offsetowa – w której z nich bardziej opłaca się drukować materiały reklamowe? Sprawdźmy!

Drukarnia cyfrowa czy offsetowa – w której z nich bardziej opłaca się drukować materiały reklamowe? Sprawdźmy!

Druk materiałów reklamowych jest jednym z podstawowych wydatków związanych z promocją firmy. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy bardziej opłaca się drukować w drukarni cyfrowej, czy offsetowej. W której z wymienionych drukarni możemy spodziewać się wyższych cen? Jak pod względem jakości różnią się materiały z obu tych drukarni? Oto garść cennych informacji o najpopularniejszych rodzajach drukarni – zapraszamy do lektury!

Drukarnia cyfrowa a drukarnia offsetowa

Czym różni się drukarnia cyfrowa od offsetowej drukarni? To proste – zastosowaną technologią druku. Druk cyfrowy opiera się na dużych cyfrowych drukarkach przemysłowych. Takie urządzenia pod względem działania i budowy nie różnią się zbytnio od drukarek biurowych – mogą one jednak obsługiwać większe formaty papieru, drukować szybciej i dokładniej oraz (przynajmniej w teorii) są odporne na intensywną eksploatację. Do drukarki cyfrowej przekazywane są obrazy w formie cyfrowych plików, a urządzenie bezpośrednio przenosi je na zadrukowywaną powierzchnię. Jeżeli mowa drukarni offsetowej, to w takim miejscu korzysta się z dużych drukarek offsetowych. Tego rodzaju urządzenia działają na nieco innej zasadzie niż drukarki cyfrowe – w pierwszej kolejności tworzą matrycę, na którą nanoszony jest tusz, a następnie to matryca drukarki przenosi druk na powierzchnię. Oczywiście – te różnice techniczne raczej nie interesują osoby, pragnącej po prostu wydrukować materiały. Tak więc w której z wymienionych drukarni wydrukujemy materiały w lepszej jakości i cenie?

W której drukarni bardziej opłaca się drukować materiały?

Druk cyfrowy jest dedykowany dla niższych nakładów ulotek czy wizytówek (zazwyczaj do kilku tysięcy sztuk). Druk offsetowy, ze względu na bardziej złożony proces nanoszenia druku, jest dedykowany dla większych nakładów. Jeżeli mowa o optymalizacji kosztów – to zdecydowanie wygrywa tu druk offsetowy, pod warunkiem że drukujemy duże ilości takich samych materiałów. Druk cyfrowy z kolei pozwala na ekonomiczne drukowanie zróżnicowanych materiałów reklamowych.

W jakiej drukarni uzyskamy lepszą jakość druku?

Na to pytanie nie ma niestety prostej odpowiedzi – do niedawna powszechnie uważano, że to właśnie drukarki offsetowe umożliwiają druk w najwyższej jakości. Dziś jednak trudno zgodzić się z tym stwierdzeniem ze względu na intensywny rozwój druku cyfrowego. Dlatego jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości wydruków firmowych, to najlepszą praktyką będzie poproszenie pracownika drukarni o realizację próbnych wydruków, które dosłownie i w przenośni zaprezentują jakość druku realizowanego przez maszyny w danej drukarni.