Czym jest fotografia makro?

Czym jest fotografia makro?

Istnieje wiele dziedzin i technik fotograficznych, a każda z nich jest indywidualnym celem każdego fotografa. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracę z aparatami fotograficznymi i poznajesz ich możliwości, czy może pracujesz z profesjonalnym sprzętem i znasz już swoją niszę – warto poznać wszystkie, a przynajmniej większość gatunków fotografii, by się w nich sprawdzić i poznać, czy być może są dla nas odpowiednie. Jedną z nich jest fotografia makro. Co ją wyróżnia?

Aparaty fotograficzne – tak, ale nie tylko…

Wielu fotografów, ale nie tylko, inspirują makrofotografie. Mogą przedstawiać zwierzęta, owady, rośliny (na przykład płatki kwiatów), zjawiska czy faktury przedmiotów codziennego użytku – w odpowiednim przybliżeniu i o wysokiej ostrości każda z tematyk może wydawać się tak samo pasjonująca i pociągająca. Oczywiście wysokojakościowa fotografia makro stawia przed nami wiele wymagań, a jednym z nich będzie praca z odpowiednim sprzętem. Na szczęście nowoczesne aparaty fotograficzne wraz z dedykowanymi im obiektywami, a często nawet aparaty w telefonach komórkowych radzą z nią sobie bardzo dobrze, jeśli więc masz już taki sprzęt, nietrudno będzie Ci zacząć. Ale, no właśnie,… od czego?

Makrofotografia – podstawowe założenia

Makrofotografia to fotografowanie z bliska bardzo małych obiektów takich jak wspomniane już owady czy kwiaty. Zdjęcia makro można wykonywać zarówno w studio, jak i w plenerze, pod warunkiem, że fotografowany obiekt jest wystarczająco powiększony. Potrzebujemy więc obiektywu koniecznie zmiennoogniskowego, który daje nam opcję zoomowania. Następnie przyda nam się sporo wiedzy i doświadczenia w tym, jak poprawiać ostrość obiektu w kadrze czy ustawić kontrast. Dobrze jest zacząć od wyboru obiektów statycznych, niepodlegających chociażby wiatrom (mogą to być wyróżniające się chropowate lub mechate faktury – na przykład skórki owoców). Wraz z naszym rosnącym doświadczeniem możemy sięgać po trudniejsze obiekty narażone na ruch, na przykład owady czy krople wody.

Fotografia makro – istota obserwacji

Fotografia makro wymaga nie tylko rozpoznania technicznych możliwości Twojego obiektywu i aparatu oraz umiejętności dobierania jego ustawień. To przede wszystkim sztuka obserwacji. Najlepsi fotografowie specjalizujący się w tej dziedzinie zanim sięgną po aparaty fotograficzne, poświęcają czas na badania dotyczące wybranych obiektów. Fotografowie zajmujący się zwierzętami, w tym owadami, prowadzą research na temat ich zachowań czy rozwoju, by sfotografować najlepszy możliwy moment ich życia. Wszystko po to, by zdjęcie przedstawiało ulotną, wyjątkową, ale jednocześnie bliską nam (bo w przybliżeniu) chwilę. Ponadto owady, zwierzęta czy obiekty takie jak kwiaty bądź krople rzadko są powtarzalne, lecz różnią się detalami, niewidocznymi na pierwszy rzut oka. Zrozumienie tego pozwala zrozumieć istotę fotografii makro – dlaczego się po nią sięga i co chce się nią przekazać. Bez tego – ani rusz.