Czym jest biofeedback i jak działa?

Czym jest biofeedback i jak działa?

W dobie rewolucyjnych rozwiązań technologicznych wciąż pojawiają się możliwości, które często nas zaskakują. Jedną z nich jest biofeedback, który zrewolucjonizował rynek medyczny, a konkretnie metody terapii różnego rodzaju dolegliwości. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy o nim nieco więcej.

Czym jest biofeedback?

Biofeedback to technika, która polega na umożliwieniu osobie odczuwania i kontrolowania swoich fizjologicznych funkcji ciała, takich jak np. ciśnienie krwi, tętno, skurcz mięśni, aktywność mózgu itp. Celem tej metody jest pozwolenie pacjentowi na lepsze zrozumienie i kontrolę własnego ciała, co może być pomocne w leczeniu różnych problemów zdrowotnych lub poprawie ogólnego samopoczucia. Biofeedback jest często stosowany w terapii różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, bezsenność, nadciśnienie tętnicze, stres i napięcie, a także w terapii zaburzeń odżywiania i zaburzeń lękowych. Biofeedback jest również wykorzystywany jako metoda poprawy umiejętności sportowych i poprawy koncentracji uwagi.

Jak działa ta innowacyjna metoda?

Podczas sesji biofeedbacku pacjent podłączany jest do specjalnego urządzenia, które następnie wysyła różnego rodzaju impulsy, odbiera je i analizuje. Oczywiście cały przebieg sesji uzależniony jest od jej celu. Pacjent uczy się rozpoznawać i kontrolować swoje fizjologiczne funkcje ciała, korzystając z różnego rodzaju informacji, aby osiągnąć pożądane rezultaty, takie jak zmniejszenie bólu lub złagodzenie napięcia. Podczas badania pacjent jest proszony o wykonywanie określonych ćwiczeń lub zadań, takich jak np. relaksacja lub koncentracja uwagi, podczas gdy specjalne urządzenia mierzą jego fizjologiczne funkcje ciała. W dalszej kolejności otrzymuje on informację zwrotną w formie wizualnej lub dźwiękowej, która pokazuje, jak jego ciało reaguje na ćwiczenia lub zadania. Na przykład pacjent może słyszeć dźwięk, który staje się szybszy lub wolniejszy w zależności od tętna, lub widzieć wykres, który pokazuje zmiany w aktywności mózgu.

Czy warto skorzystać z biofeedbacku?

Biofeedback to rewolucyjna metoda, która działa cuda tam, gdzie inne terapie zawiodły. Jeśli zatem borykasz się z uciążliwym problemem, wobec którego dotychczasowa medycyna okazała się bezradna, koniecznie umów się na próbną sesję i poznaj niezwykłe możliwości tej techniki. Pamiętaj, aby korzystać z usług jedynie sprawdzonych i wykwalifikowanych specjalistów. Warto dodać, że jeśli chodzi o profesjonalny biofeedback, sprzęt nie powoduje u pacjenta żadnych nieprzyjemnych dolegliwości bólowych czy innego dyskomfortu.