Czy każdy musi posiadać kasę fiskalną?

Czy każdy musi posiadać kasę fiskalną?

Czy ktoś nie wie jak wygląda kasa fiskalna? Jesteśmy w stanie się założyć, że nie. Kasa fiskalna jest jednym z tych urządzeń, które zobaczymy w każdym sklepie czy lokalu gastronomicznym. Odgrywa bardzo ważną rolę w szeroko pojętym handlu – rejestruje przepływ gotówki w danym a wydruki z niej są potwierdzeniem zakupu i podstawa do ewentualnych późniejszych zwrotów czy reklamacji. Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Co ile przeprowadza się serwis kasy fiskalnej i czy każdy punkt sprzedażowy musi być w nią wyposażony? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Kasa fiskalna – czym dokładnie jest?
  2. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej
  3. Ile mamy czasu na zakup kasy fiskalnej?
  4. Co ile serwisuje się kasę fiskalną?

Kasa fiskalna – czym dokładnie jest?

Kasa fiskalna to urządzenie, którego zadaniem jest ewidencjonowanie sprzedaży realizowanej przez dany podmiot gospodarczy. Do takiej kasy możemy wprowadzać dane w postaci towarów i usług realizowanych przez daną firmę oraz ich ceny. Potwierdzeniem dokonanej transakcji jest wydruk z kasy czyli paragon oraz realizowane cyklicznie raporty.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Czy każdy musi używać kasy fiskalnej? W myśl aktualnie panujących przepisów nie każdy musi używać kasy fiskalnej. Obowiązek jej posiadania dotyczy podmiotów gospodarczych, których obrót ze sprzedaży towarów i usług osobom fizycznym i rolnikom ryczałtowym przekroczył limit 20 000 zł. Jeżeli dany podmiot gospodarczy nie przekroczył wspomnianego limitu to nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Z obowiązku tego są więc w dużej mierze wyłączone firmy podwykonawcze czy pracownicy realizujący zatrudnieni na zasadach B2B.

Ile mamy czasu na zakup kasy fiskalnej?

Jeżeli wspomniany wyżej limit zostanie przekroczony, to przedsiębiorca musi kupić kasę fiskalną i rejestrować sprzedaż przy jej użyciu. W takiej sytuacji termin na zakup kasy fiskalnej to dwa miesiące liczone od końca miesiąca w którym przekroczono limit.

Co ile serwisuje się kasę fiskalną?

W zgodzie z przepisami polskiego prawa serwis kas fiskalnych jest obowiązkowy i powinien być przeprowadzany nie rzadziej, niż co dwa lata. Okres ten jest liczony od dnia ostatniego serwisu. Firmy zajmujące się sprzedażą kas fiskalnych, zazwyczaj realizują również serwisy oraz naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne we własnym zakresie.