Czujnik biometryczny – czym właściwie jest i do czego służy?

Czujnik biometryczny – czym właściwie jest i do czego służy?

Czujniki biometryczne odgrywają bardzo ważną rolę w systemach kontroli dostępu i nie tylko. Jak się jednak okazuje, bardzo niewiele osób ma jakiekolwiek pojęcie o tym urządzeniu. Dziś więc postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej na temat czujników biometrycznych. Czym są czujniki biometryczne i gdzie to urządzenie znajduje zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Czujnik biometryczny – co to takiego?

Czujnik biometryczny to urządzenie służące do rozpoznawania osób na podstawie ich cech biometrycznych, czyli cech indywidualnych. Najbardziej podstawową, a zarazem najbardziej rozpowszechnioną wersją czujnika biometrycznego jest czytnik linii papilarnych (czyli odcisków palców). Takie urządzenie skanuje element ciała danej osoby przy użyciu skanera i analizuje poprzez porównanie go z danymi zapisanymi w systemie, którego taki czujnik jest częścią. Jak to wygląda w praktyce? Posłużymy się najprostszym możliwie przykładem – zostajemy poproszeni o przyłożenie palca do skanera linii papilarnych na komisariacie. Urządzenie w tym momencie skanuje nasz odcisk palca i porównuje go z odciskami zapisanymi w policyjnej bazie danych.

Gdzie stosuje się czujniki biometryczne?

Powyżej posłużyliśmy się policyjnym przykładem, ale czujniki biometryczne są stosowane częściej, niż nam się wydaje. Znajdziemy je na przykład w jednostkach wojskowych, pilnie strzeżonych obiektach rządowych czy nawet nowoczesnych biurach prywatnych. Czujnik biometryczny jako urządzenie dostępowe doskonale wpisuje się systemy kontroli dostępu (tak zwane systemy KD). W dużym uogólnieniu system KD to system współpracujących ze sobą urządzeń elektronicznych i mechanicznych, których działanie synchronizuje komputer zarządzany przez człowieka. System KD składa się z sektorów, na których teren możemy wejść jedynie po pozytywnej weryfikacji w punktach kontrolnych. Weryfikacja ta może przebiegać na różne sposoby – na przykład wpisanie kodu, skan kodu kreskowego, QR lub chipa czy karty magnetycznej.

Takie systemy stosuje się na przykład w nowoczesnych obiektach biurowych. Jeżeli na przykład do bazy danych komputera zarządzającego takim systemem wprowadzimy odciski palców osób, które mają dostęp do danych sektorów w budynku, to tylko zeskanowanie linii papilarnych tych właśnie osób otworzy zamki w drzwiach i prowadzących do strzeżonych sektorów. Tworzenie punktów kontrolnych z wykorzystaniem czujników biometrycznych jest bardzo skuteczną metodą strzeżenia dostępu – wszak linie papilarne są cechą indywidualną, i nie znajdziemy na świecie drugich takich samych odcisków palców jak nasze!