Bramki obrotowe jako element systemu kontroli dostępu – w jaki sposób działają?
Bramki obrotowe pozwalają kontrolować przepływ osób w wielu miejscach i obiektach. Mogą stanowić tanią i mobilną alternatywę dla innych rozwiązań dostępowych stosowanych w systemach KD. Gdzie takie popularne tripody sprawdzą się najlepiej? Jaką rolę odgrywa bramka obrotowa w całym systemie kontroli dostępu? Sprawdźmy!
System KD – system kontroli dostępu
Czym jest system kontroli dostępu? Jest to kontrolowany cyfrowo system, w ramach którego działają powiązane ze sobą urządzenia mechaniczne i elektroniczne. W ramach tego systemu rozróżniamy sektory (lub inaczej strefy) i rozwiązania dostępowe. Najprostszym przykładem obrazującym pracę takiego systemu są zamknięte na zamek automatyczne drzwi do biura. Jeżeli obok tych drzwi znajduje się czytnik kart zbliżeniowych, który otworzymy wyłącznie kartą posiadającą określony dostęp, możemy być pewni, że właśnie mamy do czynienia z systemem kontroli dostępu (inaczej systemem KD).
Jak działa system kontroli dostępu w praktyce?
W myśl działania tego systemu biuro za zamkniętymi drzwiami jest kolejnym sektorem, do którego możemy (bądź nie) mieć dostęp. Jeżeli nie posiadamy takiego dostępu, to administrator systemu będzie musiał poprzez specjalne oprogramowanie przypisać numer naszej karty zbliżeniowej do danego sektora. Bramka obrotowa może być alternatywą dla drzwi z czytnikiem – takie rozwiązanie w wielu przypadkach sprawdzi się o wiele lepiej!
Bramki obrotowe – gdzie najlepiej się sprawdzą?
Bramki obrotowe to inaczej kołowroty lub tripody. Nazwa tripod pochodzi od charakterystycznych rur metalowych stosowanych jako element zabezpieczenia w takiej bramce. Urządzenia te usprawniają kontrolę przepływu osób i umożliwiają podział kontrolowanej przestrzeni na sektory bez konieczności ich oddzielania barierami takimi jak drzwi czy ściany. Jest to rozwiązanie dobrze znane z lotnisk czy stacji metra, a ostatnio również z wszelkich imprez masowych. Nowoczesne bramki obrotowe doskonale współpracują z pozostałymi elementami systemu KD. Na rynku znajdziemy modele ze wbudowanym czytnikiem kart magnetycznych lub kodów kreskowych i QR. Tripody można więc zaprogramować w taki sposób, aby przepuszczały uczestników danego wydarzenia. W takiej sytuacji osoba musi zeskanować kod na bilecie, aby przejść przez bramkę. Bramki obrotowe są proste w transporcie, a ich montaż jest szybki i niewymagający. Dlatego bramki coraz częściej zobaczymy w punktach wstępu na teren imprezy masowej. Używanie bramek obrotowych to rozwiązanie, które sprawdza się doskonale przy wszelkich wejściach biletowanych.