Aparaty fotograficzne hybrydowe. Co musisz o nich wiedzieć?

Aparaty fotograficzne hybrydowe. Co musisz o nich wiedzieć?

Kiedy przychodzi czas na zakup nowego aparatu, musisz wybrać spomiędzy trzech różnych rodzajów urządzeń fotograficznych. Do wyboru masz: kompakt, lustrzankę lub hybrydę. O ile dwa pierwsze rodzaje na ogół są znane, o tyle aparat hybrydowy nadal może budzić pewne wątpliwości. O jakim aparacie mowa...?

Aparaty fotograficzne – hybrydowe, czyli jakie…?

...Czyli takie, które łączą w sobie niektóre cechy dwóch pozostałych typów aparatów. Tak jak aparat kompaktowy hybryda pozostaje szybka i lekka, a tak jak lustrzanka – hybryda posiada możliwość wymiennej optyki. Aparaty fotograficzne hybrydowe najczęściej pojawiają się na sklepowych półkach wraz z zestawem, do którego należy obiektyw kitowy, jednak dość łatwo go zmienić na zintegrowany obiektyw zarówno stało-, jak i zmiennoogniskowy. Aparaty hybrydowe zwane są również bezlusterkowymi – ponieważ z reguły są mniejsze od lustrzanek cyfrowych, gdyż nie posiadają wewnętrznego lustra. W przeciwieństwie do lustrzanek nie patrzysz na kadr bezpośrednio przez obiektyw, ale z pomocą elektronicznego wizjera. Dlaczego warto przemyśleć tę opcję?

Nie tylko cena

Ponieważ nowe aparaty hybrydowe wysokiej klasy możesz zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, aparat hybrydowy jest mniejszy i lżejszy, dzięki czemu z obiektywem kitowym lub klasyczną portretówką zmieści się w kieszeni. Jeśli zastanawiasz się, jak takie niepozorne maleństwo jest w stanie robić wysokojakościowe fotografie, chętnie odpowiemy na to pytanie. W wypadku hybryd zainstalowane nowoczesne oprogramowanie umożliwia znacznie więcej, otrzymujesz więc nowe opcje, a te, które znasz z aparatu lustrzankowego, zostały dodatkowo rozwinięte. ISO, ustawienia przesłony, czas otwarcia migawki, pliki RAW gotowe do obrobienia – to podstawowe możliwości, dostępne w praktycznie każdym modelu.

Spróbuj się przesiąść!

Ogromnym plusem aparatów bezlusterkowych jest możliwość wymiany szkła. Z odpowiednim adapterem, ogólnodostępnym na rynku, praktycznie do każdego modelu hybrydy jesteś w stanie zamontować obiektyw lustrzanki. Choć opcje zautomatyzowane i elektroniczne takie jak ustawienie przesłony wykonywać będzie trzeba na pierścieniach, czyli ręcznie, nadal wykorzystać możesz drogie obiektywy, które nie zmarnieją Ci w domu. To dlatego tak łatwo „przesiąść się” z ciężkiej lustrzanki na lekkie, ale bogate w opcje hybrydy. W 2021 r. wszyscy producenci aparatów – nie tylko Canon, Nikon i Sony – wypuszczają na rynek coraz bardziej zaawansowane bezlusterkowce. A to sprawia, że z łatwością znajdziesz model dostosowany do swoich potrzeb i możliwości cenowych.